USG doppler

USG Doppler – czym różni się od standardowego USG?

Badanie ultrasonograficzne z wykorzystaniem efektu Dopplera nieco różni się od zwykłego badania USG, ponieważ pozwala dodatkowo na dokładne zbadanie prędkości i kierunki przepływu krwi w naczyniach krwionośnych. Jest to także uniwersalne narzędzie diagnostyczne służące do oceny funkcji naczyń krwionośnych w większości tkanek organizmu. Poniżej przedstawiamy przypadki, w których warto wykonać badanie Doppler. Badanie USG Doppler powinien wykonać lekarz radiolog.

Kiedy warto wykonać USG dopplerowskie?

Badanie USG Doppler wykonywane jest w diagnostyce chorób naczyń żylnych i tętniczych. To podstawowa metoda wykrywania zakrzepicy żył głębokich, zmian miażdżycowych tętnic, a także tętniaków i żylaków.

Wykonanie USG Doppler najczęściej wskazane jest w przypadku:
  • chorób takich jak na miażdżyca tętnic, zwłaszcza gdy pacjent jest po 65. roku życia
  • objawów tzw. chromania przestankowego (bólu kończyn dolnych po przejściu nawet niewielkiego odcinka drogi pieszo)
  • występowania w rodzinie przypadków chorób układu sercowo-naczyniowego takich jak zawał mięśnia sercowego czy udar mózgu
  • podejrzenia choroby zakrzepowo-zatorowej żył kończyn dolnych
  • występowania obrzęków kończyn dolnych i górnych
  • kontroli po transplantacji narządów, w tym wątroby czy nerki
Jak przebiega badanie USG Doppler?

USG dopplerowskie jest bezbolesnym i nieinwazyjnym badaniem obrazowym, po którym pacjent może natychmiast wrócić do swoich codziennych zajęć. Lekarz przykłada głowicę aparatu USG do skóry pacjenta, tuż nad badanym obszarem. Poprzez precyzyjne ruchy głowicą, lekarz uwidacznia na ekranie aparatu poszczególne naczynia krwionośne i przepływ krwi w ich świetle oceniając jego spektrum, a także anatomię żył i tętnic.

Całe badanie trwa zazwyczaj kilkanaście minut. Na ogół nie wymaga ono specjalnego przygotowania, choć wyjątek stanowi USG dopplerowskie w obrębie jamy brzusznej, czyli USG tętnic nerkowych, USG tętnic wątrobowych i aorty brzusznej. Pacjent musi pozbyć się nadmiaru gazów jelitowych, które utrudniają uwidocznienie naczyń jamy brzusznej. Dlatego zaleca się przyjmowanie leku przeciwwzdęciowego (np. Espumisanu) przez 2-3 dni przed badaniem – 2 kapsułki 3 razy dziennie (jeżeli nie występują przeciwwskazania w przyjmowaniu leku tak jak alergia substancje zawarte w leku) oraz wprowadzić lekkostrawną dietę. Na samo badanie USG Doppler jamy brzusznej należy zgłosić się po wypróżnieniu i na czczo.

Badania przeprowadzają:
lek. Michał Rakowski  – radiolog
lek. Aleksandra Żurek – radiolog

Chcesz umówić wizytę?
Zapisz się on-line, zadzwoń lub napisz do nas