USG doppler Gdynia

Badania USG Doppler Gdynia – czym różni się od standardowego USG

Badanie ultrasonograficzne z pomocą usg Doppler nieco różni się od zwykłego badania USG, ponieważ daje możliwość obserwacji przepływu krwi w naczyniach krwionośnych. Jest to także uniwersalne narzędzie diagnostyczne służące do oceny funkcji naczyń krwionośnych w większości tkanek organizmu. Poniżej przedstawiamy przypadki, w których warto wykonać badanie usg Doppler. Badanie USG Doppler powinien wykonać lekarz radiolog.

Badania przeprowadzają W RK Medica GDYNIA:

lek. Michał Rakowski  – radiolog

Pracownia USG RK Medica Gdynia: Umów wizytę on-line

lek. Aleksandra Żurek – radiolog

Pracownia USG RK Medica Gdynia: Umów wizytę on-line

Jak przygotować się do badania usg Doppler?

Przed przystąpieniem do badania usg Doppler istnieją pewne czynności przygotowawcze, które należy podjąć. Przede wszystkim, należy poinformować lekarza o wszelkich obecnych schorzeniach medycznych i przyjmowanych lekach. Ponadto, konieczne może być usunięcie wszelkich biżuterii lub metalowych przedmiotów, które mogą zakłócać rezultaty badania. Przed badaniem należy również unikać spożywania kawy, herbaty i innych napojów zawierających kofeinę. Lekarz może również zalecić pacjentowi picie dużej ilości wody przed badaniem, aby ułatwić obserwację przepływu krwi.

Kiedy warto wykonać USG dopplerowskie?

Badanie USG Doppler wykonywane jest w diagnostyce chorób naczyń żylnych i tętniczych. To podstawowa metoda wykrywania zakrzepicy żył głębokich, zmian miażdżycowych tętnic, a także tętniaków i żylaków. Najczęstsze badania obejmują obszary żył i tętnic kończyn górnych i dolnych, tętnic szyjnych i kręgowych.

Wykonanie USG Doppler najczęściej wskazane jest w przypadku:

  • chorób takich jak na miażdżyca tętnic, zwłaszcza gdy pacjent jest po 65. roku życia

  • objawów tzw. chromania przestankowego (bólu kończyn dolnych po przejściu nawet niewielkiego odcinka drogi pieszo)

  • występowania w rodzinie przypadków chorób układu sercowo-naczyniowego takich jak zawał mięśnia sercowego czy udar mózgu

  • podejrzenia choroby zakrzepowo-zatorowej żył kończyn dolnych

  • występowania obrzęków kończyn dolnych i górnych

  • kontroli po transplantacji narządów, w tym wątroby czy nerki

Jak przebiega badanie USG Doppler?

USG dopplerowskie jest bezbolesnym i nieinwazyjnym badaniem obrazowym, po którym pacjent może natychmiast wrócić do swoich codziennych zajęć. Lekarz przykłada głowicę aparatu USG do skóry pacjenta, tuż nad badanym obszarem. Poprzez precyzyjne ruchy głowicą, lekarz uwidacznia na ekranie aparatu poszczególne naczynia krwionośne i przepływ krwi w ich świetle oceniając jego spektrum, a także anatomię żył i tętnic kończyn.

Całe badanie trwa zazwyczaj kilkanaście minut. Na ogół nie wymaga ono specjalnego przygotowania, choć wyjątek stanowi USG dopplerowskie w obrębie jamy brzusznej, czyli USG tętnic nerkowych, USG tętnic wątrobowych i usg doppler aorty brzusznej. Pacjent musi pozbyć się nadmiaru gazów jelitowych, które utrudniają uwidocznienie naczyń jamy brzusznej. Dlatego zaleca się przyjmowanie leku przeciwwzdęciowego (np. Espumisanu) przez 2-3 dni przed badaniem – 2 kapsułki 3 razy dziennie (jeżeli nie występują przeciwwskazania w przyjmowaniu leku tak jak alergia substancje zawarte w leku) oraz wprowadzić lekkostrawną dietę. Na samo badanie USG jamy brzusznej należy zgłosić się po wypróżnieniu i na czczo.

Kiedy konieczne jest przeprowadzenie badania usg Doppler?

Badanie Dopplera jest zazwyczaj zalecane, gdy istnieje podejrzenie problemów z przepływem krwi w organizmie. Może to być spowodowane objawami takimi jak ból, obrzęk, uczucie ciężkości w kończynach czy zmiany w kolorze skóry. Lekarz może również zlecić badanie Dopplera w celu monitorowania postępu leczenia czy oceny efektywności terapii farmakologicznej. W przypadku kobiet w ciąży, badanie Dopplera jest często wykorzystywane do monitorowania przepływu krwi w łożysku i płodowej aorcie.

Proces badania USG Doppler

Badanie Dopplera jest przeprowadzane przez specjalnie przeszkolonego technika medycznego, który ma doświadczenie w obszarze ultrasonografii. Pacjent jest zazwyczaj umieszczany na leżance, a specjalna żelowa substancja jest nakładana na skórę w celu poprawienia jakości obrazu ultrasonograficznego. Następnie, technik przesuwa sondę ultrasonograficzną po skórze, aby uzyskać obraz naczyń krwionośnych i przepływ krwi. Cały proces jest bezbolesny i trwa zazwyczaj około 15-30 minut, w zależności od obszaru badania.

USG Doppler żył kończyn dolnych Gdynia w RK Medica

Badanie dopplerowskie żyl kończyn dolnych ma kluczowe znaczenie w diagnozowaniu zaburzeń żylowych. Jest to procedura, która umożliwia ocenę przepływu krwi w żyłach, dostarczając cennych informacji diagnostycznych. W tym artykule przyjrzymy się, jak działa badanie dopplerowskie, jakie są jego korzyści oraz kiedy warto rozważyć takie badanie. Dowiecie się również, jak znaleźć prywatną klinikę w Gdyni, która przeprowadza badanie dopplerowskie żył kończyn dolnych.

Najczęstsze pytania dotyczące badań Dopplera

1. Czy badanie USG Doppler jest bolesne?

Nie, badanie Dopplera jest całkowicie bezbolesne. Pacjenci mogą odczuwać jedynie lekkie uciskanie lub niewielkie napięcie w miejscu, w którym technik przesuwa sondę ultrasonograficzną.

2. Czy badanie Dopplera jest szkodliwe?

Nie, badanie Dopplera nie jest szkodliwe. Wykorzystuje ono fale dźwiękowe o niskiej mocy, które nie mają negatywnego wpływu na organizm.

3. Jak długo trwa badanie USG Doppler?

Czas trwania badania usg Doppler zależy od obszaru, który ma zostać zbadany. Zazwyczaj trwa ono od 15 do 30 minut.

4. Czy badanie Dopplera wymaga specjalnego przygotowania?

Tak, przed badaniem należy unikać spożywania kofeiny i przyjmowania leków, które mogą wpływać na przepływ krwi. Lekarz może również zalecić picie dużej ilości wody przed badaniem.

Badania przeprowadzają:
lek. Michał Rakowski  – radiolog
lek. Aleksandra Żurek – radiolog

Chcesz umówić wizytę?
Zapisz się on-line, zadzwoń lub napisz do nas