Kwas hialuronowy

Kwas hialuronowy (HA – hialuronic acid) jest substancją naturalnie znajdującą się w organizmie człowieka. W największej ilości występuje w naszej skórze, stawach i oczach. Wraz z upływem czasu i postępem procesów starzenia, kwasu hialuronowego w naszym ciele ubywa, dlatego medycyna estetyczna umożliwia uzupełnienie jego niedoboru, poprzez zabieg wypełnienia zmarszczek kwasem hialuronowym.

Kwas hialuronowy to glukozaminoglikan, który wiążę w skórze wodę i odpowiada za jej właściwe nawilżenie. W zabiegach medycyny estetycznej stosuje się 2 główne rodzaje kwasu hialuronowego – usieciowany i nieusieciowany.

Kwas hialuronowy nieusieciowany stosowany jest w celu nawilżenia skóry. Utrzymuje się w tkance od kilku dni do około miesiąca. Podaje się go w głąb skóry cienką i krótką igłą w formie punktowych nakłuć po wcześniejszym zastosowaniu znieczulenia miejscowego kremem znieczulającym.

Kwas hialuronowy usieciowany to typowy wypełniacz. Czas z jakim utrzymuje się w tkance zależy od stopnia jego usieciowania, miejsca podawania oraz indywidualnych cech pacjenta. Tę formę kwasu hialuronowego stosuje się w zabiegach wypełniania ust i zmarszczek, modelowania twarzy, zabiegów wolumetrycznych oraz poprawiania kształtu nosa. Kwas hialuronowy usieciowany podawany jest poprzez iniekcję po wcześniejszym zastosowaniu preparatu znieczulającego.

Kwas hialuronowy można podać praktycznie w każdy obszar ciała, ale najczęściej zabiegi dotyczą twarzy, a w szczególności policzków, ust i bruzd nosowo-wargowych.

Efekty zastosowania kwasu hialuronowego:

Efektem wypełniania kwasem hialuronowym jest likwidacja jego niedoboru w poddanym zabiegowi miejscu. Następuje poprawa procesu wiązania wody w komórkach, a co za tym idzie, zwiększenie objętości skóry w miejscach gdzie wystąpiło zwiotczenie. Doskonałe efekty nawilżające i modelujące przynosi wypełnianie ust kwasem hialuronowym. W przypadku zastosowania kwasu hialuronowego nieusieciowanego efektem jest przede wszystkim nawilżenie skóry. Kwas hialuronowy usieciowany przynosi natomiast doskonałe efekty przy modelowaniu twarzy, nosa czy kości policzkowych.

Wskazania do zastosowania kwasu hialuronowego:

Zabiegi kwasem hialuronowym przede wszystkim przywracają skórze sprężystość, jędrność, nawilżają ją i wyraźnie spłycają zmarszczki. Obecność kwasu hialuronowego jest niezwykle istotna, gdyż odpowiada za prawidłową gospodarkę wodną naszej skóry. Terapia kwasem hialuronowym ma również na celu uzupełnienie jego niedoboru. Zastosowanie kwasu hialuronowego w terapii ma uzasadnienie w przypadku spłycenia blizn (np. pooperacyjnych), wypełniania ubytków w skórze.

Okres rekonwalescencji po zabiegu podania kwasu hialuronowego:

Zabieg wypełnienia kwasem hialuronowym, zwłaszcza gdy wykonywany jest mikrokaniulą, jest na tyle bezpieczny i mało inwazyjny, że nie wymaga rekonwalescencji. Pacjent w zasadzie od razu może wrócić do normalnej aktywności, a efekty zabiegu widoczne są od razu. Niekiedy po tym zabiegu medycyny estetycznej może wystąpić niewielki obrzęk miejscowy, który utrzymuje się nie dłużej niż 2 dni. Końcowy efekt zabiegu wypełniania kwasem hialuronowym jest widoczny po 2 tygodniach, gdy żel zwiąże wodę i ułoży się w tkankach. W tym czasie pacjent powinien wypijać więcej płynów, unikać sauny oraz solarium.

Czas utrzymywania się efektów po zabiegu kwasem hialuronowym:

Trwałość efektów wypełniania czy modelowania kwasem hialuronowym jest uzależniona od kilku czynników. Kwas hialuronowy jako substancja naturalna jest samoistnie usuwany przez organizm. Dlatego otrzymane po iniekcji kwasu hialuronowego rezultaty utrzymują się zazwyczaj od 6 do 12 miesięcy, a w niektórych przypadkach nawet do 18 miesięcy. Czas utrzymywania się efektów zabiegu kwasem hialuronowym zależy m.in. od uwarunkowań genetycznych, prowadzonego trybu życia, diety czy też miejsca na ciele, w którym uzupełniono braki.

Przeciwwskazania

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, zabiegi kwasem hialuronowym są bezpieczne i dostępne dla szerokiego grona pacjentów, jednak jak w przypadku każdego zabiegu medycyny estetycznej, istnieją pewne określone przeciwwskazania takie jak:

  • choroby o podłożu autoimmunologicznym,
  • ciąża,
  • karmienie piersią,
  • skłonność do powstawania blizn przerostowych,
  • stany zapalne skóry (opryszczka, trądzik),
  • nadwrażliwość na kwas hialuronowy.
Zabiegi przeprowadza:

lek. Sara Strugała – dermatolog

Chcesz umówić wizytę?
Zapisz się on-line, zadzwoń lub napisz do nas