Kwas hialuronowy (HA – hialuronic acid) jest substancją naturalnie znajdującą się w organizmie człowieka. W największej ilości występuje w naszej skórze, stawach i oczach. Wraz z upływem czasu i postępem procesów starzenia, kwasu hialuronowego w naszym ciele ubywa, dlatego medycyna estetyczna umożliwia uzupełnienie jego niedoboru, poprzez zabieg wypełnienia zmarszczek kwasem hialuronowym.
Kwas hialuronowy to glukozaminoglikan, który wiążę w skórze wodę i odpowiada za jej właściwe nawilżenie. W zabiegach medycyny estetycznej stosuje się 2 główne rodzaje kwasu hialuronowego – usieciowany i nieusieciowany.
Kwas hialuronowy nieusieciowany stosowany jest w celu nawilżenia skóry. Utrzymuje się w tkance od kilku dni do około miesiąca. Podaje się go w głąb skóry cienką i krótką igłą w formie punktowych nakłuć po wcześniejszym zastosowaniu znieczulenia miejscowego kremem znieczulającym.
Kwas hialuronowy usieciowany to typowy wypełniacz. Czas z jakim utrzymuje się w tkance zależy od stopnia jego usieciowania, miejsca podawania oraz indywidualnych cech pacjenta. Tę formę kwasu hialuronowego stosuje się w zabiegach wypełniania ust i zmarszczek, modelowania twarzy, zabiegów wolumetrycznych oraz poprawiania kształtu nosa. Kwas hialuronowy usieciowany podawany jest poprzez iniekcję po wcześniejszym zastosowaniu preparatu znieczulającego.
Kwas hialuronowy można podać praktycznie w każdy obszar ciała, ale najczęściej zabiegi dotyczą twarzy, a w szczególności policzków, ust i bruzd nosowo-wargowych.