USG jamy brzusznej

Kiedy warto udać się na badanie USG jamy brzusznej?

Za pomocą badania ultrasonograficznego jamy brzusznej można wykryć nie tylko nieprawidłowości anatomiczne narządów, ale także wszelkiego rodzaju urazy wewnętrzne. W obrazie USG można zauważyć cechy stanu zapalnego czy zmiany nowotworowe. Dodatkowo, w czasie badania wykonuje się ocenę dużych naczyń jamy brzusznej i narządów za pomocą opcji DOPPLER, ukazując dokładne ukrwienie poszczególnych narządów. Badanie USG jamy brzusznej powinien wykonać lekarz radiolog.

Badanie ultrasonograficzne brzucha warto wykonać w przypadku między innymi:
  • dużej utraty masy ciała
  • nawracającego bólu w jamie brzusznej
  • biegunek,
  • zaparć,
  • nudności
  • urazu brzucha lub żeber
  • powiększenia obwodu brzucha
  • profilaktycznie w przypadku wywiadu nowotworowego lub chorób dziedzicznych w rodzinie
Jak przebiega badanie USG jamy brzusznej i jak należy się do niego przygotować?

Badanie USG jamy brzusznej jest całkowicie bezbolesne i bezpieczne dla pacjenta. Wykonuje się je w pozycji leżącej na plecach. Pacjent może być także poproszony o położenie się na boku w celu uzyskania lepszego obrazu badanego obszaru. Lekarz porusza się głowicą USG po brzuchu pacjenta pokrytym specjalnym żelem i szuka najlepszych płaszczyzn obrazowania. Czas badania USG wynosi około 15 minut.

Badanie ultrasonograficzne brzucha wykonuje się przynajmniej 6 godzin po ostatnim posiłku. Na jeden dzień przed badaniem należy zastosować dietę lekkostrawną. Dla pozbycia się gazów utrudniających obrazowanie zaleca się przyjmowanie leku przeciwwzdęciowego przez 2-3 dni przed badaniem – 2 kapsułki 3 razy dziennie (jeżeli nie występują przeciwwskazania w przyjmowaniu leku tak jak alergia substancje zawarte w leku). Dla prawidłowego obrazowania pęcherza moczowego i okolicznych struktur pacjent powinien mieć pełny pęcherz w czasie badania. Zaleca się na godzinę przed badaniem wypić co najmniej 0,5-1 litra wody niegazowanej.

Badania przeprowadzają:
lek. Michał Rakowski  – radiolog
lek. Aleksandra Żurek – radiolog

Chcesz umówić wizytę?
Zapisz się on-line, zadzwoń lub napisz do nas