USG tarczycy

Tarczyca to niewielki narząd zlokalizowany w dolnej części szyi. Pełni ważną rolę w gospodarce hormonalnej człowieka. Oprócz głównego hormonu – trijodotyroniny i prohormonu – tyroksyny, produkuje także hormon odpowiedzialny za regulację stężenia wapnia we krwi – kalcytoninę. Jedną z podstawowych metod diagnozowania chorób gruczołu tarczowego jest badanie ultrasonograficzne. Wskazanym lekarzem do wykonania USG tarczycy jest lekarz radiolog.

Kiedy warto wykonać USG tarczycy?

Nieprawidłowości w obrębie gruczołu tarczycy zwykle występują w postaci bezobjawowych zmian ogniskowych lub guzków. Do częstych zmian strukturalnych tego gruczołu należy także wole, czyli znaczne powiększenie tarczycy. Za pomocą badania USG tarczycy uwidaczniane są stany zapalne, w tym autoimmunologiczne zapalenie tarczycy – choroba Hashimoto.

Badanie ultrasonograficzne gruczołu tarczowego należy wykonać w przypadku:
  • nieprawidłowych wyników w badaniu stężenia fT3, fT4 lub TSH we krwi
  • nieprawidłowości stężenia anty-TPO we krwi
  • powiększenia obwodu szyi
  • bólu lub obrzęku w okolicach szyi
  • problemów z przełykaniem lub występującej chrypki;
  • wyczuwalnych palpacyjnie zmian w badaniu tarczycy
  • występowania w rodzinie chorób tarczycy
Jak przebiega badanie ultrasonograficzne tarczycy?

USG tarczycy nie wymaga wcześniejszego przygotowania. Lekarz w trakcie trwania badania przykłada do szyi głowicę aparatu ultrasonograficznego. Poprzez delikatne, precyzyjne ruchy głowicą aparatu USG lekarz uwidacznia wszystkie części gruczołu. USG jest badaniem w czasie rzeczywistym, lekarz jest w stanie stwierdzić obecność nieprawidłowości jeszcze w momencie trwania wizyty, a pacjent otrzymuje wynik oraz opis od razu po zakończeniu badania.

Badania przeprowadzają:
lek. Michał Rakowski  – radiolog
lek. Aleksandra Żurek – radiolog

Chcesz umówić wizytę?
Zapisz się on-line, zadzwoń lub napisz do nas