USG pediatryczne

USG dzieci – kiedy wykonać i jak przebiega to badanie?

USG jako badanie bezbolesne i w pełni bezpieczne  jest podstawowym badaniem diagnostycznym w przypadku wielu dolegliwości i schorzeń u dzieci. Badanie USG u dziecka powinien wykonać lekarz radiolog lub pediatra, który odbył w tym celu odpowiednie przeszkolenie. 

Zalecane badania USG do ukończenia 1 roku życia.

Badania ultrasonograficzne noworodków i niemowlaków mają na celu diagnozę ewentualnych wad wrodzonych i wad rozwojowych. U niemowląt zaleca się wykonanie:

  • USG stawów biodrowych – badanie obowiązkowe, które powinno być wykonane między 6. a 12. tygodniem życia dziecka. Badanie przesiewowe w kierunku wrodzonej dysplazji stawów biodrowych
  • USG przezciemieniowe (przezciemiączkowe) – obrazuje anatomię mózgowia wraz z komorami mózgu i jego unaczynieniem. Badanie przeprowadza się w 1 roku życia dziecka do momentu zarośnięcia ciemienia przedniego. USG mózgowia u dzieci wykonuje się obligatoryjnie w przypadku wcześniactwa, niskiej masy urodzeniowej czy porodu, w trakcie którego doszło uszkodzenia czaszki dziecka
  • USG jamy brzusznej – pozwala na dokładną ocenę narządów wewnętrznych, takich jak wątroba, nerki czy pęcherz moczowy
Jak przebiega badanie USG u dzieci?

Podczas badania ważne jest, by dziecko przez chwilę pozostawało nieruchomo, niezwykle ważna jest wtedy pomoc rodziców pacjenta. Poleca się też nakarmienie dziecka, zwłaszcza małego, przed wizytą, co sprawi, że będzie ono spokojniejsze. Lekarze specjaliści radiologii, pracujący w RK MEDICA mają doświadczenie w USG dziecięcym. Dbają o to, aby w możliwie najkrótszym czasie uzyskać wartościowe obrazy ultrasonograficzne, a także aby przebieg badania USG był jak najmniej stresujący dla małego pacjenta.

Badania przeprowadzają:
lek. Michał Rakowski  – radiolog
lek. Aleksandra Żurek – radiolog

Chcesz umówić wizytę?
Zapisz się on-line, zadzwoń lub napisz do nas