BOTOKS – usuwanie zmarszczek

Iniekcje botoksu to w pełni bezpieczne i skuteczne zabiegi medycyny estetycznej o szerokim zastosowaniu przeciwzmarszczkowym. Zabieg  wstrzyknięcia botoksu polega na podskórnej iniekcji małej dawki preparatu (toksyny botulinowej) do wybranych miejsc na twarzy. Gdy uśmiechamy się lub też marszczymy brwi następuje skurcz mięśni naszej twarzy. W wyniku tego powstają fałdy skórne powodujące zmarszczki. Zmarszczki te z upływem lat i spadkiem elastyczności skóry stają się coraz bardziej widoczne. Toksyna botulinowa skutecznie wygładza zmarszczki mimiczne.

Czym jest toksyna botulinowa

Toksyna botulinowa jest toksyną biologiczną wytwarzaną przez beztlenową pałeczkę Clostridium botulinum. Kosmetyczne zastosowanie ma oczyszczona postać toksyny botulinowej, która rozwija się w specjalnych warunkach laboratoryjnych. Preparaty pozyskiwane z toksyny botulinowej podane w odpowiednio małych dawkach są bezpieczne dla zdrowia, a także szeroko stosowane nie tylko w medycynie estetycznej, ale również w leczeniu chorób – Botox może  skutecznie leczyć migrenę, bruksizm oraz nadmierną potliwość. Ze względu na specyfikę działania toksyny botulinowej zabiegi z jej użyciem powinien wykonywać lekarz medycyny estetycznej nie zaś kosmetyczka. 

Działanie botoksu

Toksyna botulinowa blokuje przechodzenie bodźców z nerwów do mięśni, które są odpowiedzialne za tworzenie zmarszczek mimicznych. Preparat ten działa jedynie w obrębie mięśni, do których został wstrzyknięty, zapobiegając skurczowi tych mięśni oraz marszczeniu się skóry. Zabieg wstrzyknięcia botoksu prowadzi tym samym do rozluźnienia mięśnia i znajdującej się nad nim skóry. Efekt działania toksyny botulinowej pojawia się stopniowo, a przywrócenie funkcji zakończeń nerwowo-mięśniowych zachodzi po około 4-6 miesiącach. W skutek działania botoksu wyraz twarzy nie zmienia się, natomiast zmarszczki znikają. 

Na czym polega leczenie

Preparat, który zawiera jad kiełbasiany (Botox, Bocouture, Dysport, Azzalure) jest wstrzykiwany w kilka miejsc na twarzy przy użyciu jednorazowej strzykawki zaopatrzonej w bardzo cienką igłę. Preparat zaczyna działać po ok. 2-3 dniach od wstrzyknięcia, a pełen efekt leczenia toksyną botulinową może być widoczny do 10-14 dni. Ten zabieg medycyny estetycznej nie wymaga znieczulenia miejscowego, bezpośrednio po nim można podjąć codzienną aktywność. Ból związany z zabiegiem jest  minimalny. 

Na jakie okolice wykonywany jest zabieg

Toksyna botulinowa jest stosowana w usuwaniu zmarszczek mimicznych tzw. kurzych łapek czyli zmarszczek przy zewnętrznych kącikach oczu, zmarszczek między brwiami tzw. lwiej zmarszczki, poziomych linii na czole lub linii śmiechu między oczami. Preparat ten jest również coraz częściej stosowany w celu wygładzenia linii szyi oraz unoszenia brwi, celem nadania twarzy młodszego wyglądu i złagodzenia wyrazu oczu.

Przeciwwskazania

Jak w przypadku każdego zabiegu medycznego, istnieją jednak przeciwwskazania, mogące uniemożliwić jego przeprowadzenie u niektórych pacjentów. Przede wszystkim botoksu nie należy stosować w okresie ciąży i karmienia piersią, a także u osób z chorobami płytki nerwowo-mięśniowej czy rozległymi uszkodzeniami skóry.

Stosowanie botoksu wyklucza również przyjmowanie takich leków jak D-penicylamina czy cyklosporyna. Toksyna botulinowa  nie jest wskazana również dla osób bardzo młodych oraz po sześćdziesiątym roku życia.

Botoks jest lekiem bardzo bezpiecznym jeśli jest używany przez lekarza wyspecjalizowanego w jego stosowaniu, który wykluczy wszystkie przeciwwskazania do zabiegu.

Ważne informacje dotyczące zabiegu

Osoby przyjmujące witaminę E, suplementy witaminowe, zioła typu dziurawiec oraz leki przeciwzapalne powinny zaprzestać ich zażywania na dziesięć dni przed planowanym zabiegiem botoksem z powodu ryzyka wystąpienia efektów niepożądanych, włącznie z obniżeniem efektywności zabiegu.

Zabrania się spożywania alkoholu bezpośrednio przed i po zabiegu.

Przez minimum 4 godziny po zabiegu nie powinno się schylać, dźwigać, masować miejsc poddanych zabiegowi iniekcji toksyny botulinowej. Zaleca się unikanie ciężkiego wysiłku bezpośrednio po zabiegu, oraz korzystania z solarium oraz sauny.

Zabiegi przeprowadza:
Dr Sara Strugała – lekarz specjalista medycyny estetycznej oraz dermatolog – umów się na wizytę